Gençler Portal'a Hoşgeldiniz.Ürünlerimiz için İletişim

   Google Grup   Google+  Facebook   Twitter  Gençler rss


Gönderen Konu: Konularda Alıntı kullanımı nasıl olmalıdır?  (Okunma sayısı 9945 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gencler

  • Ziyaretçi
Konularda Alıntı kullanımı nasıl olmalıdır?
« : Eylül 16, 2007, 11:14:48 ÖS »
Konularda Alıntı kullanımı nasıl olmalıdır?
Forum sayfamızda konuları okurken bazılarının altında "Alıntıdır: www.siteismi.com" şeklinde açıklama görürsünüz. Peki bu açıklama ne işe yarar ve nerelerde kullanılmalıdır?

İnternet üzerinde sizin tarafınızdan yapılmış olan herhangi bir meteryalin sürekli her yerde bahsedilmesinden hoşnut olacaksınızdır. Peki sizin adınızın geçmesini istemezmisiniz? Bazı web sitelerinde bulunan yazılar, o web sitesinde bulunan kullanıcılar tarafından ya da o web sitesinin tasarımcıları tarafından hazırlanmaktadır. Bu tür yazıları izinsiz olarak kopyalayıp farklı yerlerde yayınlamak o kişilere haksızlık yapmak olur. Siteler içeriğini ancak kendisinden bahsedilirse yayınlamaya izin verecektir.Kısaca açıklamak gerekirse "O yazıyı benim yazdığımı belirttiğin sürece sorun yok." mantığına sahiptir.

Bir kaç saat uğraşıp Ekshi foruma güzel bir yazı gönderdiğinizi düşünelim. Bu yazıyı başka bir kişi Ekshi forumdan 3 saniye gibi kısa bir sürede kopyalayıp başka bir foruma yapıştırır ve alıntı olduğunu (Başka bir siteden aldığını) belli etmezse iyi olurmu?

Peki sadece "Alıntıdır" yazmak bu sorunu çözüyormu? Çözmez, çünkü sonuçta o yazıyı sizin yazdığınızı belirtmiş olmuyor.

Başka bir web sitesinde bulunan bir yazıyı forum sayfamıza kopyalayarak gönderdiğinizde lütfen o yazının altına hangi siteden aldığınızı yazın. Bunu aşağıda gösterdiğimiz gibi yapacaksınız;

Alıntıdır: http://www.siteismi.com

Kısacası "Bu yazı şu adresten kopyalanarak buraya aktarılmıştır." demektir.

Buradaki asıl amaç o yazıyı sizin yazmadığınızı belirtmek olmamalı, kimin yazdığını belirtmek olmalıdır. Böylece kişilerin haklarınına saygılı davranmış oluruz.

Peki neden yazıyı yazan kişinin ismi değil de site adresi veriliyor?
Her sitede yazıyı yazan kişinin ismi yazının altında bulunmayabilir. İnternet genelinde Alıntı kullanımı site ismi verilerek yapılır.

Bu kural her sitede olmayabilir, fakat Ekshi forumda bu kurala uymayan iletiler silinebilirler.

Alıntılarda site ismi belirtmek reklam anlamına gelmez. Reklam yapmak; isteyerek bir siteye kullanıcı çekmeye çalışmaktır. Bazı kullanıcılarımız "Alıntı yaparken belirtilen siteler bize rakip siteler değillermi? niye onların reklamını yapmaya izin veriyorsunuz?" şeklinde sorular yöneltiyorlar, biz kimseye rakip değiliz, amacımız sadece emeğe saygıdır. İmzaların altına "Emeğe saygı!" yazmak emeğe saygılı olduğumuz anlamına gelmez, önemli olan gerçekten dikkatli olmaktır.
__________________


http://frm.ekshi.net/  alıntıdır.
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2007, 06:03:10 ÖS Gönderen: admin »