Gençler Portal'a Hoşgeldiniz.Ürünlerimiz için İletişim

   Google Grup   Google+  Facebook   Twitter  Gençler rss


Gönderen Konu: Ramazan Erzağı Vergiye Dahil  (Okunma sayısı 3125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gencler

  • Ziyaretçi
Ramazan Erzağı Vergiye Dahil
« : Eylül 23, 2007, 06:53:46 ÖS »
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=37308&cat=130&dt=2007/09/23   alıntıdır.


Ramazan Erzağı Vergiye Dahil


Bu bedel çalışanın o ayki brüt ücretine eklenerek gelir ve damga vergisine tabi tutuluyor. Brütleştirmede dikkate alınacak oranın çalışanın yardımın yapıldığı ayda tabi olduğu gelir vergisi oranı dikkate alınarak diğer brüt ücretlerle toplanması gerekiyor

Ülkemizde geleneksel hale gelen “Ramazan erzakı” dağıtılmasıyla erzakı alan ve veren açısından vergi ile ilişkilendirilmesi durumu söz konusu olmaktadır. Ramazan ayında bazı işverenler nakit ödeme yaparken, bazı işverenler yiyecek, içecek ve ihtiyaç maddelerinden oluşan paketler verir. Bu nakit para ya da erzakların bedeli, “ücret” olarak kabul edilir ve hem gelir hem de damga vergisine tabi tutulur.

Ramazan ayında verilen yemek parası tutarı ya da erzak bedeli, çalışanın o ayki brüt ücretine eklenmek suretiyle, “artan oranlı tarifeye göre” gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Ramazan paketleri genellikle firma adına faturalandırılmış olduğundan KDV de içerir. Bu tür hazırlanmış bulunan paketler, içeriği ne olursa olsun firma tarafından kesinlikle gider olarak kayıtlara alınamaz ve fatura üzerinde yazılı bulunan KDV’nin de indirilecek vergi olarak dikkate alınması imkansızdır.